sobota, 23 sierpnia 2014

O najstarszych kawiarniach europejskich stolic - melanż sztuk kilku

A teraz nieco poważniej. Mamy wakacyjny czas, jeszcze... chociaż studenci nieco później wracają na uczelnie, a i urlopy bierzemy często po sezonie, bo taniej, dlatego będzie jak najbardziej na czasie. Czy można połączyć kilka dziedzin sztuki proponując nieco wiedzy? Zobaczmy. Sztukę kulinarną połączymy "odwiedzając" z naszym przewodnikiem, obytym w świecie sztuki i historii obieżyświatem, różne miejsca Europy - z adekwatną jej (owej sztuce kulinarnej) wiedzą. Tak zwiedzić Europę na pewno warto. A ile takich miejsc jest w Polsce? Czy o nich umielibyśmy opowiedzieć? Na pewno pomysł na kolejny artykuł jest. Mało, pomysł na ciekawy przewodnik turystyczny, ale o tym sza!

Najstarsze kawiarnie europejskich stolic


Autor: Cookie eM


Wybierając kawiarnię w czasie zwiedzania stolic europejskich warto zwrócić uwagę na te lokale, które funkcjonują tam paręset i parędziesiąt lat. Artykuł opisuje tylko małą część wśród wielu innych kawiarń o niesamowitym klimacie i charakterze naszych europejskich stolic.


Wraz z pojawieniem się kawy w XVI wieku w Europie zaczęły powstawać pierwsze kafeterie. Najpierw w Turcji, a później w Wenecji i innych portowych miastach takich jak Londyn czy Amsterdam. Jednym z pionierów w dziedzinie kawiarnianego biznesu był uznawany polski szlachcic Jerzy Kulczycki, który za bohaterskie dokonania w czasie oblężenia Wiednia w 1683 roku został nagrodzony 300 workami kawy. Otworzył on w Wiedniu kawiarnię pod nazwą "Dom pod Błękitną Butelką", w której osobiście serwował pierwszą kawę doprawianą miodem i mlekiem. Kawiarnię zamknięto zaraz po jego śmierci, ale z czasem powstawały nowe kawiarniane obiekty, które wystrojem bardziej przypominały pokoje pałacowe niż restauracje, a ich klientelą byli najczęściej intelektualiści i artyści. Na początku kawiarnie były zapełnione męską częścią klientów, dopiero w XIX wieku również kobiety zaczęły bywać w tego rodzaju lokalach.

Wybierając się w podróż po europejskich stolicach warto wstąpić do najstarszych i nadal funkcjonujących kafeterii, aby spróbować smaku tradycyjnej kawy i poczuć atmosferę dawnych kawiarń.

Do dziś w Wiedniu działa jedna z najstarszych kafeterii, funkcjonująca w założonym w 1876 roku hotelu Sacher. Mieszcząca się w sercu Wiednia kafeteria ma do zaoferowania kawę po wiedeńsku oraz sławny tort Sachera, którego receptura jest utrzymywana w tajemnicy. Tort Sachera powstał przy udziale ojca założyciela hotelu Sacher, austriackiego cukiernika Franza Sachera. Legenda głosi, że cukiernik będąc jeszcze pomocnikiem kucharza otrzymał zamówienie na tort dla księcia Metternicha, a że zamówienie przyszło późno i było niewiele czasu na przygotowania, Sacher postanowił z niewielkiej ilości składników stworzyć prosty tort, który okazał się rewelacją.

W Amsterdamie można wypić kawę w jednej z brązowych kawiarń zwanych bruine cafe. Te typowo holenderskie kafeterio - puby, oferujące zarówno kawę jak i piwo datuje się nawet na XVII wiek. Do najstarszych należy Café Karpershoek z roku 1606, najstarsza z amsterdamskich bruine cafe, która początkowo była zajazdem dla żeglarzy i kupców. Wnętrze Karpershoek od tamtych czasów niewiele się zmieniło. Na ciemnych ścianach nadal wiszą te same obrazy, cytaty i niezliczone starodruki, a atmosfera lokalu jest typowo amsterdamska.

Café Greco w Rzymie została założona w 1760 roku i jest usytuowana niedaleko Schodów Hiszpańskich. Kiedyś jej bywalcami byli ludzie kultury: malarze, pisarze, muzycy i ludzie teatru, należeli do nich Wagner, Mendelssohn, Liszt i Goethe. Dziś jest tłumnie odwiedzana przez turystów, stąd i ciężko o wolne miejsca w tym punkcie. Najlepszy czas na znalezienie wolnego stolika to popołudnie między 12:00, a 15:00. W Warszawie najstarszą kawiarnią jest Kawiarnia Bajka na Nowym Świecie, reaktywowana w zeszłym roku po krótkiej przerwie. Kawiarnia funkcjonuje od wczesnych czasów PRLu, dokładnie 1956 roku, a oferta menu niewiele się zmieniła od tamtych czasów.

Paryż ma do zaoferowania Café de Flore z końca XIX wieku. W czasie drugiej wojny światowej była miejscem spotkań Niemców okupujących Paryż. Jej wnętrze pochodzi jeszcze z lat dwudziestych. Znana klientela Café de Flore to Ernest Hemingway, Pablo Picasso, Albert Camus, Lauren Bacall, Tina Turner, J.P. Belmondo, Kate Moss, Johnny Depp, Steven Spielberg.

W stolicy Niemiec w 1834 roku Austriak Johann Georg Kranzler otworzył Café Kranzler. Nim została zniszczona w Bitwie o Berlin, była jedną z najpopularniejszych kawiarń stolicy, w której chętnie grano muzykę, a kawę serwowały najładniejsze kelnerki. Dziś tę kawiarnię można znaleźć na ulicy Kurfürstendamm, ale nie jest to jej pierwotna lokalizacja. Została ona przeniesiona z rogu ulicy Unter der Linden i Friedrichstraβe, niedaleko słynnego Upper Eastside Berlin. Nasz południowy sąsiad, Czech może pochwalić się Café Nouveau Obecni Dum. Ta najpiękniejsza praska kawiarnia została zbudowana w roku 1912, nazywana jest secesyjną perłą centrum Pragi, którego opis można znaleźć w rękopisach wielu wybitnych czeskich artystów ostatniego stulecia. W stworzenie neobarokowego, neorenesansowego stylu z domieszką orientalu było zaangażowanych wielu czeskich artystów. Kawiarnię można znaleźć niedaleko Bramy Prochowej, jednego z symboli Pragi. Budynek w latach 1994-1997 został odrestaurowany.Bruksella posiada Café Métropole zlokalizowane w hotelu. Ponad stuletnia kawiarnia gościła takie znakomitości jak Maria Curie-Skłodowska lub Albert Einstein.

 


www.miastoprzepisow.pl

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz