czwartek, 7 lipca 2011

Czy wiesz, że choroby artystów można wyśledzić analizując ich dzieła?

Wnikliwa analiza wielkich dzieł pozwoliła badaczom ustalić na jakie choroby cierpieli ich autorzy.
Na fresku Rafaela "Szkoła ateńska" Heraklit, wzorowany na Michale Aniele, ma rozrośnięte, pokryte guzkami kolano. Patolog z uniwersytetu w San Diego Paul Wolf uważa, że Buonarotti cierpiał na gonagrę, moczanowe zapalenie stawu kolanowego. Tę chorobę mogło wywołać nadmierne spożywanie wina przechowywanego w tamtych czasach w zbiornikach pokrytych ołowiem. Michał Anioł słynął z tego, że podczas napadów natchnienia odżywiał się wyłącznie chlebem i winem. Francuski malarz Fernand Léger był daltonistą, dlatego jego obrazy mają ostre kolory.

Amerykański okulista Michael Marmor z Uniwersytetu Stanforda uważa, że postępujące zamglenie widoczne na obrazach Edgara Degasa to wynik zwyrodnieniowego zapalenia plamki żółtej. Późniejsze tancerki Degasa mają nie tylko rozmyte wirujące spódnice, ale także niewyraźne twarze. Michael Marmor, który posłużył się w badaniach symulacją komputerową, doszedł do wniosku, że u Claude’a Moneta rozwinęła się zaćma. W kolejnych wersjach słynnego przedstawienia nenufarów zanikają fiolety, błękity i zielenie, obrazy utrzymane są w ciepłych kolorach. Monet w wieku 82 lat poddał się bardzo ryzykownej w owych czasach operacji usunięcia katarakty i przez ostatnie lata życia cieszył się odzyskanym wzrokiem. Zmarł na nowotwór lewego oka.

Vincent van Gogh nie miał wrodzonej wady wzroku. Niezwykłe efekty świetlne na jego obrazach, takich jak „Gwiaździsta noc", mogły być pośrednim skutkiem epilepsji, którą leczono u malarza trującym odwarem z naparstnicy. Patolog z San Diego Paul Wolf uważa, że picie naparstnicy uszkodziło siatkówkę oka malarza i spowodowało, że w jego oczach wszystko otoczone było złocistą poświatą. Stąd żółte łany zboża, żółty dom w Arles, a także seria słynnych „Słoneczników”. Także autoportret artysty z tego okresu jest utrzymany w żółtej tonacji. Świetlista aureola wokół przedmiotów mogła być też wynikiem picia absyntu, popularnego na przełomie XIX i XX wieku. Van Gogh mógł mieć też objawy zatrucia terpenami: wiadomo, że nasączał poduszkę kamforą, żeby lepiej spać, i prawdopodobnie pijał terpentynę. Czasami trudno zdiagnozować sportretowaną przez artystę chorobę. "Śpiący Kupidyn" Caravaggia cierpi na młodzieńcze zapalenie stawów. Donato Alarcón-Segovia, Armando Laffón i Jorge Alcocer-Varela w artykule opublikowanym w "Arthritis Care & Research” z 2005 r. opisali przypadek młodzieńczego zapalenia stawów widoczny na obrazie Botticellego "Portret młodzieńca”.

Z tą diagnozą nie zgadza się prof. Franco z Palermo, który twierdzi, że przedstawione na obrazie dłonie to klasyczny przypadek arachnodaktylii, anomalii polegającej na nadmiernie cienkich i długich w stosunku do kości śródręcza i nadgarstka palcach dłoni. Ten symptom łączy się zazwyczaj z tzw. zespołem Marfana, chorobą genetyczną tkanki łącznej, która charakteryzuje się wysokim wzrostem i wyjątkowo długimi i smukłymi członkami oraz nadmierną ruchomością stawów. Na zespół Marfana cierpiał m.in. kompozytor i pianista Siergiej Rachmaninow, który tworzył koncerty fortepianowe niezwykle trudne technicznie dla osób o normalnych proporcjach dłoni. Jemu ich wykonanie nie sprawiało trudności.

Źródło: Wprost24 "Mona Liza zgrzytająca zębami"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz