wtorek, 26 sierpnia 2014

O sztuce kreowania własnej rzeczywistości...

Dziś będzie o sztuce wykorzystywania wyobraźni, zdolności myślenia i wyrażania emocji oraz indywidualnych talentów, czyli o sztuce kreowania własnej rzeczywistości... Jeśli dzień, jak dziś mój, był wyjątkowo ciężki, pełen trudnych, stresujących sytuacji, a sen, który byłby zbawienny, nie przynosi odpoczynku, hmmm, zostaje sztuka "negocjacji" z samym sobą, by słowa "myśl o czym myślisz" stawały się realną siłą sprawczą. Czy to łatwe? Nie. Ale nieraz to jedyne wyjście, halo, to Ty sam tworzysz swoją rzeczywistość... przestań się zadręczać, pławić w rozpamiętywaniu niepowodzeń, złych słów, myśli, niemożliwości, jutro, a właściwie już dziś - będzie nowy dzień! Poczytajcie o sile kreowania własnej rzeczywistości, wyjątkowej sztuki spośród tu opisywanych, a ja idę na jutro marzeń namarzyć... Niech i dla Was ten artykuł stanie się inspiracją, polecam

Kreowanie własnej rzeczywistości


Autor: Daniel Karwicki

Wyobraźnia, zdolność myślenia i wyrażania emocji, indywidualny talent itd. składają się na siłę napędową, dzięki której tworzymy własne życie i rzeczywistość, o ile wykorzystujemy to wszystko w pełni i w sposób kreatywny. Nie jesteśmy pozbawieni wyboru, co do tego, jak ma wyglądać nasze życie i wszystko, co nas otacza.

Warto zatem być świadomym prawdziwej mocy i siły, jaką się posiada.
Każdy z nas tworzy własną rzeczywistość na podstawie wyznawanych wartości, sposobu myślenia, działania i nastawienia do otaczającego nas świata. Dzieje się to w sposób bardziej świadomy lub mniej świadomy, jednak najczęstszym przypadkiem jest niezdawanie sobie w ogóle z tego sprawy.
Jesteśmy odpowiedzialni za to, co kreujemy.
Tak więc możemy stworzyć cud lub koszmar. Chodzi mi oczywiście o naszą rzeczywistość –która może okazać się cudem albo stanowić jego przeciwieństwo, czyli prawdziwą makabrę. Jak wspomniałem, wszystko jest kwestią tego, czym kierujemy się w życiu.
Dlaczego jednak zdecydowana większość ludzi nie jest w stanie kontrolować własnego życia i tworzyć własnej rzeczywistości? Ponieważ pozwalają na to, aby czynniki zewnętrzne ich kontrolowały i nadawały znaczenie ich życiu. Zamiast przejąć stery, oddali je. Tworzy się wtedy błędne koło. Człowiekiem zaczynają miotać na prawo i lewo czynniki zewnętrzne a w jego umyśle zagnieździło się przekonanie, że tak najwidoczniej musi być. Samo przekonanie natomiast staje się motorem napędowym życia takiego człowieka i będzie miało wpływ na wszystko, co robi, także efekt będzie w kółko ten sam. Miotająca taką osobą rzeczywistość.
Jest jednak dobra wiadomość. Wszystko można zmienić. Trzeba zdać sobie tylko sprawę z tego, że wszystko to, co na zewnątrz nie nadaje znaczenia życiu człowieka. To człowiek je nadaje. Nic nie ma znaczenia, dopóki człowiek nie nada czemuś znaczenia. I tutaj jest zawsze wybór, jakiego każdy może dokonać, niezależnie czego on dotyczy. Zobacz, jak często ludzie mówią np.: „to on/ona mi to zrobiła”, „ta sytuacja doprowadza mnie do szału”, „to wszystko przez nich”, „czuję się źle, bo pada deszcz”, „nic nie jestem w stanie zrobić” itd., itp. O czym to świadczy? Oczywiście o nadawaniu nadmiernego znaczenia czemuś lub komuś. Ludzie nadają znaczenie błahostkom (i jest to przykre), które rozdmuchane do granic możliwości okupują szczytowe pozycje ich „listy przebojów”. W ten sposób deszcz i jacyś oni, ten lub tamta mają wpływ na tworzoną przez nich rzeczywistość i zagarniają ją dla siebie. Ludzie stawiają się w pozycji ofiar, zamiast odwrócić sytuację i poprzez dokonywanie wyborów decydować czy to w ogóle ma jakieś znaczenie dla nich. Dają przyzwolenie na targanie sobą czynnikom zewnętrznym, a więc co za tym idzie, tworzą sobie koszmar, w którym cierpią.
Można odpuścić.
Jeśli jest coś w Twoim życiu, czemu nadajesz nadmierne znaczenie, a przez co cierpisz, zadaj sobie pytanie, czy to Ci służy? Jeśli cierpisz, to zapewne nie. W takim razie, dlaczego dawać temu ciągle zielone światło? Dlaczego by nie powiedzieć „stop” i zapalić czerwone światło? Masz wszelkie prawo i możliwość do powiedzenia „nie”. Twoja rzeczywistość zmieni się diametralnie dzięki temu. Masz wybór co do tego, co ma dla Ciebie znaczenie, tak więc możesz tworzyć rzeczywistość opartą na właściwych wzorcach, które są dla Ciebie cenne. W życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami i problemami, również naszą ścieżkę życiową przecina wiele osób, więc pewne zdarzenia i sytuacje mogą być nieuniknione, jak i mogą pojawić się negatywnie nastawieni do Ciebie ludzie. O ile samo w sobie może być to przykre, to jednak Ty ostatecznie masz wybór co do tego, czym to wszystko jest dla Ciebie. Albo będzie miało to wpływ na Twoje życie i rzeczywistość, albo nie. Zależy to od Ciebie.
Nie pozwól, żeby czynniki zewnętrzne nadawały sens Twojemu życiu i tworzyły Twoją rzeczywistość, tylko Ty go nadawaj i sam bądź twórcą. Zawsze masz wybór, także nie musisz się godzić na cierpienie i zwichrowaną rzeczywistość. Możesz wybrać inaczej. Zrób to.

Daniel Karwicki
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz