czwartek, 9 czerwca 2011

Chińska porcelana

Autorem artykułu jest Karol StopkaTrzy Królestwa, Sześć Dynastii i Dynastia Han – te egzotyczne nazwy kojarzą się z produkcją chińskiej ceramiki. Porcelana powstawała jednak na terenie Chin znacznie wcześniej.

porcelanaPo raz pierwszy ceramika pojawiła się około 18 tys. lat temu w okolicach jaskiń Yuchanyan w południowych Chinach. Z późniejszych czasów pochodzą odnalezione w okolicach Xiannrendong fragmenty naczyń, czy wczesne formy ceramiki z prowincji Jiangxi. Wszystkie wykonane były ręcznie i wypalane w ogniu. Dekoracje to wzory geometryczne wykonane w technice stemplowania.

Pierwsze próby

Okolice Xianrendong zamieszkane były mniej więcej do roku 4 tys. p.n.e. W tym czasie produkowano dwa rodzaje ceramiki. Porcelana w surowych kształtach służyła do użytku codziennego. Z kolei naczynia o cienkich ściankach stosowane były w czasie rytuałów religijnych lub na specjalne okazje. Co ciekawe, badania archeologiczne pokazują, że oba rodzaje ceramiki produkowane były w tych samych miejscach w tym samym czasie.

Niektórzy eksperci uważają, że pierwsze próby z ceramiką to nie jest prawdziwa porcelana. Ich zdaniem dopiero około 200 roku p.n.e. w prowincji Zhejiang zaczęły powstawać pierwsze wyroby tego rodzaju. To już okres Wschodniej Dynastii Han. Chiński eksperci twierdzą, że w przypadku porcelany niezwykle ważna jest proporcja stosowanych materiałów takich jak glina, kamień porcelanowy. Tylko wówczas można mówić o porcelanie jako takiej.

Rzeźba na wierzchu

W późnym okresie Dynastii Han rozwinęła się technologia produkcji dekorowanych waz pogrzebowych, zwanych także słojami duszy. Ich wierzch dekorowany był rzeźbą, czasem bardzo bogatą. Tego typu wazy stały się niezwykle popularne w czasie panowania Dynastii Jin i w okresie Sześciu Dynastii.

Lata 581-907 to okres panowania dynastii Sui i Tang. To także szybki rozwój różnych rodzajów ceramiki. Porcelana była wówczas wypalana zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Jednym z bardziej znanych przykładów takiej porcelany są pokryte szkliwem, trzy kolorowe naczynia sancai. W północnych Chinach, w okolicy Henan i Hebei produkowano naczynia półprzeźroczyste.

Przebój dynastii Ming

Z tego okresu pochodzi także jedna z pierwszych zagranicznych wzmianek o chińskiej ceramice. Porcelana trafiła do zapisków arabskiego podróżnika. Podróżnik zachwycał się jej jakością i tym, że Chińczycy potrafią produkować przeźroczyste naczynia.

Początek drugiego tysiąclecia naszej ery to w Chinach czas, w którym porcelana zaczyna być produkowana na dużą skalę. Centrum produkcji staje się miasto Jingdezhen. Z czasów dynastii Ming, rządzącej w XV, XVI i XVII wieku następuje okres wyjątkowego przyspieszenia w rozwoju produkcji ceramiki. Porcelana staje się polem wielu innowacji wspieranych często przez samych władców. To z tego okresu pochodzą najsłynniejsze przykłady naczyń. Ze względu na swoje walory dekoracyjne porcelana z okresu Ming należy do największych przebojów eksportowych. Za panowania cesarza Wanli chińska porcelana zaczyna pojawiać się w Europie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz