sobota, 11 czerwca 2011

Poczuj w sobie artystę - czyli czego nie da Ci żaden sklep plastyczny

Praca artysty co coś więcej niż zawód, to sposób na życie. Stworzenie unikalnego dzieła jest zadaniem, którego podjąć się mogą nieliczni. Nie wystarczy tutaj nawet najbardziej kompleksowa wiedza teoretyczna, która okazuje się całkowicie bezużyteczne bez talentu i zmysłu plastycznego.

Malarstwo nie jest jednak zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów, każdy z nas może bawić się sztuką, przenosić na płótno własne spojrzenie na świat, bez obawy o krytyczne opinie, z jakimi liczyć się muszą zawodowo malarze. Możemy próbować swoich sił i jako hobbyści pozwolić sobie na rozmaite kombinacje - na tym polu nie obowiązują nas praktycznie żadne reguły.

Warto jednak przyswoić sobie kilka najważniejszych wiadomości - chociażby odnośnie technik malarskich, jakie możemy wykorzystać. W pierwszej z nich wykorzystuje się wyjątkowo popularne farby akrylowe - w swojej ofercie posiada je niemal każdy sklep plastyczny. Są łatwe w użyciu, te pakowane do słoiczków umożliwiają retuszowanie, z kolei te w tubach konsystencja przypominają farby olejne, ale zdecydowanie szybciej schną. Najczęściej przy tej technice wykorzystuje się podłoże z płótna, papieru, drewna. Tego rodzaju farby są trwałe, odporne na starzenie, nie żółkną i nie kruszą się, uzyskuje się dzięki nim głębokie barwy z lekkim połyskiem. Co najważniejsze, podczas prac można je zmywać wodą, zbędne okazują się rozpuszczalniki, ale tuż po wyschnięciu stają się całkowicie wodoodporne.

Zachwyt niemal każdego widza budzą również dzieła, do których stworzenia użyto farb olejnych. To klasyczna technika, która nierzadko wymagała od plastyków ogromnego nakładu pracy, godzinami mieszali kolory, łączyli różne odcienie by uzyskać poszukiwaną barwę. Przez lata artyści oddawali się rytuałowi tworzenia dzieła, który zaczynał się od zagruntowania podobrazia, i nałożenia werniksu, dopiero potem można było przystąpić do nakładania kolejnych barw i struktur. Przez lata farby malarskie ulegały jednak zmianom, modyfikacjom i ulepszeniom, tak by te stosowane obecnie były łatwiejsze w użyciu.

Warto zainteresować się jeszcze akwarelami, które w swojej ofercie posiada każdy sklep plastyczny, a to dlatego, iż jest to chyba najpopularniejsza technika malarska. To nic innego jak nakładanie rozpuszczonej w wodzie farby akwarelowej najlepiej na porowaty, chłonny papier. Kłopot polega na braku możliwości retuszu, jedynym wyjściem jest rozjaśnienie uzyskanego efektu wodą. Warto jednak poświęcić trochę wysiłku bawiąc się akwarelami, w konsekwencji możemy uzyskać efekt nachodzenia barw na siebie i pośrednie, świetliste tony. Charakterystyczny jest brak ostrych konturów i swoiste rozmazanie się kształtów.

Przez wieki stworzono niejedną technikę malarską, powstało wiele bardziej lub mniej formalnych zasad i sposobów pracy. Jednak próbując swoich sil w malarstwie pamiętać musimy o jednej podstawowej rzeczy - ma to być dla nas przede wszystkim przygoda i zabawa. Nie można malarstwa zamknąć w sztywnych ramach, ograniczyć sztywnymi zasadami. Taki już urok sztuki.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz