poniedziałek, 6 czerwca 2011

Od czego zacząć artystyczną naukę rysowania ołówkiem?

Jeśli chcesz zacząć naukę rysowania ołówkiem, a nie wiesz jeszcze jakich narzędzi potrzebujesz, aby stać się grafikiem artystycznym, przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz tutaj kilka podstawowych wskazówek dotyczących kompletowania zestawu startowego dla rysowników.

Prosty rysunek jabłkaNaukę rysowania warto zacząć od skompletowania narzędzi. Na początek dobrze byłoby kupić kilka ołówków o różnych twardościach z zakresu od 2h do 9b. Oprócz tego przydatne będą dwie gumki do wycierania: winylowa oraz chlebowa. No i na koniec potrzebna będzie temperówka, papier oraz linijka.

Jako papieru można użyć bloku rysunkowego, technicznego lub nawet papieru z drukarki. W przyszłości zawsze można kupić coś innego np. papier z fakturą, w innym kolorze itp. Gumka winylowa posłuży do wycierania szkiców, oraz linii pomocniczych. Natomiast gumka chlebowa może posłużyć na przykład do uzyskania rozjaśnień. Linijkę można dobrać w zależności od upodobania, wystarczy 20 - 100 centymetrowa. Temperówkę można kupić najzwyklejszą, nawet taką za dwa złote.

Wracając do ołówków. Oznaczenie ich to nic innego, jak stopień twardości. Literka h to twarde (jasne) ołówki, a literka b to ołówki miękkie (dające ciemną, grubszą kreskę). Istnieją jeszcze ołówki pośrednie z oznaczeniami f oraz hb (są to ołówki średnio twarde). Najtwardszy ołówek będzie miał oznaczenie 10h a najbardziej miękki 9b. W rysunku artystycznym stosuje się zazwyczaj zakres od 2h do 9b. Na początek wystarczy zaopatrzyć się w ołówki: 2h, hb, 2b, 4b oraz 6b. Podczas nauki samo wyjdzie czy jeszcze potrzebne są inne narzędzia rysownicze.

Narzędzia to jeszcze nie wszystko. Trzeba w jakiś sposób nauczyć się rysować. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry podręcznik, lub skorzystać z jakiegoś kursu internetowego, albo zapisać się na kurs stacjonarny (np. w liceum plastycznym). Właśnie w tym momencie zaczyna się nauka rysowania. Teraz pozostaje już tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a efekty przyjdą same.

---

Pozdrawiam i życzę sukcesów , Piotr
moja nauka rysowania


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz