niedziela, 19 czerwca 2011

Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza

"Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej..." Tak śpiewał przed laty Jerzy Stuhr.

Obecnie na polskim rynku muzycznym możemy posłuchać wielu wykonawców wykonujących przeróżne gatunki muzyczne takie jak: hip hop, rock, metal, reggae, pop, jazz, funk, soul, rock and roll, pop rock, rap, blues, r?n?b, techno oraz wiele innych. Wydawać by się mogło, że każdy może wybrać coś dla siebie z tego całego artystycznego "woreczka", jednak sprawa nie jest taka prosta w przypadku wymagających słuchaczy.

Prawdziwy koneser muzyki nie zadowoli się trzema dźwiękami na krzyż, przez które od czasu od czasu przebija się jakiś słabiutki, często fałszujący, kobiecy wokal, a w całej piosence dominuje gadanina w rytm muzyki. Koneser przez duże K, posiadający słuch muzyczny oraz wyrafinowany gust muzyczny, będzie w pełni usatysfakcjonowany, gdy usłyszy ładnie skomponowaną melodię dopełnioną mocnym, czystym głosem.

Choć możemy słuchać różnych, mniej lub bardziej zdolnych, wokalistek, wokalistów oraz grup muzycznych, to nie każdy może wybrać coś dla siebie. Mówi się, że muzyka łączy pokolenia, lecz w chwili obecnej trudno to zaobserwować. Młodzi słuchają muzyki techno, hip hopu, rapu, rocka, metalu, reggae itd., natomiast osoby starsze i w średnim wieku z reguły słuchają muzyki folklorystycznej oraz muzyki z lat 60., 70. i 80., po którą niewielu młodych sięga.

Podobnie jest z muzyką nowoczesną. Niewiele osób w średnim wieku po nią sięga, nie mówiąc o osobach starszych, które prawie w ogóle takiej muzyki nie słuchają. Staruszka woli robić sweter na drutach słuchając "oj dana, dana" niż "Dirty picture" i innych anglojęzycznych, choć niekoniecznie, hitów.

Analizując całą obecnie dostępną płytotekę na pewno często skłaniamy się ku stwierdzeniu, że "od muzyki piękniejsza jest tylko cisza", które wyśpiewał kiedyś Michał Wiśniewski z zespołu Ich troje w jednej ze swoich piosenek. Czasem lepiej posłuchać ciszy niż fałszujących pseudo gwiazdek śpiewających piosenki o wszystkim, a zarazem o niczym, które niszczą całe piękno muzyki. Jakby tego było mało, krzywdzą nasze uszy zmuszając je do wysłuchiwania dziwnych odgłosów, które nawet trochę nie przypominają śpiewu.--
Stopka

Artykuł z serwisu Airstar.plDarmowe artykuły do przedruku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz