niedziela, 12 czerwca 2011

Jak zostać pisarzem

Autorem artykułu jest Beata BonnetJeśli i Ty chcesz zostać pisarzem, to pewnie szukasz informacji jak można nim zostać i jak nauczyć się napisać książkę. Pisarz to artysta, o określonym sposobie życia, które pomaga mu właśnie w byciu pisarzem i osiąganiu tego co postanowił.

Każdy, kto chce pisać, wcześniej czy później zaczyna sobie zdawać z tego sprawę, ale wraz z taką świadomością zaczynają pojawiać się trudności. Pragnienie pozostania pisarzem budzi się dość łatwo. Może wynikać z marzycielstwa, czy miłości do książek.Jednak takie odkrycie jest nie tylko ekscytujące, ale onieśmielające i przerażające.

Jak zostać pisarzem? To kolejne pytanie jakie pojawia się po odkryciu, że pisarzem chce się zostać.

#1 Czytaj najwięcej jak możesz

Prawdopodobnie już o tym słyszałeś, ale to święta prawda. Jeśli chcesz zostać pisarzem, musisz czytać dużo i ze zrozumieniem. Czytać, ale czytać tak, aby nie tylko rozumieć akcję, ale również analizować technikę i zabiegi literackie stosowane przez autora. Wybierz po pierwsze książki, które lubisz czytać oraz książki jakich nie lubisz lub nigdy byś po nie nie sięgnął – nigdy nie wiadomo co ciekawego kryje się w nich dla ciebie.

#2 Pisz najwięcej jak możesz

Nie zostaniesz pisarzem, jeśli będziesz tylko o tym myślał. Z pisaniem jest podobnie jak z innymi sprawami – trzeba dużo ćwiczyć, aby zostać mistrzem.

To ile piszesz i kiedy piszesz zależy tylko od ciebie.

#3 Zapisz się na kurs pisania

Ukończenie kursu nie jest wymagane, ale pomoże ci rozpoznać swoje słabe i mocniejsze strony.

#4 Zbuduj własny słownik

Jeśli trafisz na nieznane słówko, nie przechodź nad nim do porządku dziennego. Sprawdź co ono znaczy. Będzie ci tym lepiej pisać, im większy zasób słów będziesz posiadał.

#5 Pisz dla kogoś

Kiedy piszesz dla siebie, piszesz po pierwsze inaczej, po drugie łatwo się rozleniwić. Pisanie dla kogoś ze świadomością, że ktoś będzie to czytał, trudno nie dać z siebie wszystkiego. A więc jeśli myślisz poważnie o pisaniu, umieść swoją pracę w Internecie. Załóż blog. Poproś znajomych o opinię. Pisząc dla kogoś wzmocnisz swoje poczucie wartości.

#6 Naucz się edytować własne prace

Niektórzy znawcy tematu mówią, że 70% pierwszego szkicu to śmieci, a 30% to złoto. Jeśli sądzisz, że napiszesz i masz z głowy – sam się oszukujesz. Edytowanie jest częścią pisania. Zawsze możesz coś poprawić, usunąć czy zmienić.

#7 Czytaj samodzielnie i ręcznie usuwaj literówki

Nie polegaj na funkcji spellcheck. To nie wystarczy. Czytaj sam, powoli i dokładnie. Usuwaj wszystkie błędy i literówki samodzielnie, chyba że stać Cię na proofreadera.

#8 Wybuduj w sobie świat pisarza

Bycie pisarzem to określony stan umysłu. Samemu trzeba wierzyć w to, że pisarzem się jest. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, nie miałeś takich wzorców w domu, poszukaj informacji jak wybudować w sobie świat pisarza i wprowadzić swój umysł w twórczy nastrój i jak zostać pisarzem.

---

Więcej na temat pisarstwa znajdziesz tutaj


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz