niedziela, 12 czerwca 2011

Jak możesz wydać własną książkę?

Autorem artykułu jest Mirosław MytykByć może już napisałeś książkę, być może dopiero to planujesz. Jeśli to drugie - weź się do pisania! Jeśli to pierwsze, pewnie zastanawiasz się teraz jak wydać swojego "bestsellera". I tu może pojawić się problem.

Jak to zrobić? Gdzie?


Drogi do wydania książki są dwie.
Pierwsza to oczywiście druk i dystrybucja przez wydawnictwo na jego koszt, a druga to wydanie książki na własny koszt. Niech Ci jednak nie przyjdzie do głowy druk książki w drukarni i próba jej sprzedaży na własną rękę. Mało prawdopodobne, że Ci się uda, a jeśli tak, to zapewne nie będzie to nakład rzędu kilku tysięcy czy więcej.


Drugi sposób również opiera się o współpracę z wydawnictwami. Różnica polega na tym, że płacąc za pokazanie światu swojego dzieła, przejmujesz na siebie całe ryzyko finansowe, ale w przypadku sukcesu, Twoje zyski są większe. Dystrybucję i promocję lepiej zostawić profesjonalistom.


Od początku.
Na rynku jest kilka wydawnictw, za pośrednictwem, których możesz pokazać światu swoje dzieło. Trzeba tylko wysłać do nich swój tekst i czekać na odpowiedź. Uwaga, wysłać już napisaną książkę, a nie oświadczenie w stylu: "Witam, mam pomysł na książkę. Wydacie mi ją?".


Jeśli nie wiesz, do jakiego wydawnictwa się zwrócić to przejrzyj książki, które czytasz, pospisuj wydawnictwa, a następnie znajdź ich strony internetowe.
Jeśli napisałeś książkę, to zakładam, że "kilka" pozycji w swoim życiu przeczytałeś. Bardzo prawdopodobne, że gatunek Twojego dzieła również jest zbliżony do tych z prywatnej biblioteki. Dlatego wybór tych wydawnictw jest trafny.

Wydawnictwa, w większości przypadków, nie wydają całego zakresu gatunków literackich. Przeważnie specjalizują się w jednym. Np. wydawnictwo publikujące książki z tematyki science-fiction z pewnością nie wyda romansu i na odwrót.
Kiedy już znajdziesz się na stronie www danego wydawnictwa zapewne bez problemu znajdziesz informacje o możliwości wydania książki. Teraz postępuj już według wskazówek. Zapoznaj się z warunkami, prześlij materiał lub jego fragment (zależnie od preferencji wydawcy).
Wyślij książkę do kilku wydawnictw, masz wtedy większe prawdopodobieństwo, że któremuś z nich Twoja pozycja się spodoba, a jeśli będzie ich więcej to... bardzo dobrze. Możesz wybrać najlepszą ofertę.

Jeśli Twoja książka to poradnik, masz dodatkową możliwość wydania jej za pośrednictwem wydawnictw internetowych, które prócz tradycyjnych książek wydają również e-booki (książki w formie elektronicznej). Przykładowi wydawcy to np. Złote Myśli czy OnePress.

Wejdź na stronę Złotych Myśli i kliknij w zakładkę po prawej stronie "Współpraca wydawnicza". Przekonasz się, że wydanie poradnika nie jest takie trudne.

Tyle, jeśli chodzi o pierwszą możliwość, czyli wydanie książki na koszt wydawnictwa.

Twoja książka za Twoje pieniądze.
Jeśli jednak wydawcom nie spodoba się Twoje dzieło, a Ty jesteś przekonany, że ma one swoją wartość i chcesz je wydać, masz możliwość uczynienia tego na swój koszt. W tym przypadku cały proces jest jeszcze prostszy. Kontaktujesz się z wydawcą, który umożliwia taką usługę i po zapoznaniu się warunkami współpracy rozpoczyna się proces wydawniczy. Może to trwać około 3 miesięcy, ale masz pewność, że Twoja publikacja ujrzy światło dzienne.
Pamiętaj jednak, aby wybrane wydawnictwo zajmowało sie dystrybucją książki tak jak np. system wydawniczy Fortunet. Na własną rękę niewiele zdziałasz.

Zarobić na książce.
Oczywiście w obydwu przypadkach, jeśli Twoja książka będzie się sprzedawać, to na tym zarobisz. W przypadku samofinansowania publikacji zarobki są wyższe niż te oferowane przy ponoszeniu kosztów wydania przez firmę. Trzeba jednak pamiętać o kosztach. W przypadku wspomnianego wyżej wydawnictwa Twój dochód z każdej książki to 40%, reszta to marże dystrybucyjne, a warto podkreślić, że wydawnictwo współpracuje m. in. z siecią Empik. Pamiętaj, jakiekolwiek wydawnictwo wybierzesz, musisz dopilnować, aby było one związane z jakąś siecią dystrybucyjną. Masz wtedy znacznie większe perspektywy sprzedaży.

W skrócie:
Wyślij swoje dzieło do kilku wydawnictw i czekaj na odpowiedź. Jeśli napisałeś/aś poradnik koniecznie zapoznaj się z ofertą Złotych Myśli, a jeśli wolisz wydać swoją książkę na własną rękę to sprawdź system wydawniczy Fortunet.

---

______________
Mirosław Mytyk


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz