czwartek, 9 czerwca 2011

Znaczenie koloru zielonego

Autorem artykułu jest Tomek UrbanZielony to barwa powstała poprzez połączenie dwóch kolorów - żółtego i niebieskiego. Dociekając znaczenia barwy zielonej, warto zauważyć jej silne powiązanie z porami roku.

Zielony to barwa powstała poprzez połączenie dwóch kolorów żółtego i niebieskiego. Dociekając znaczenia barwy zielonej, warto zauważyć jej silne powiązanie z porami roku. Po zimie, gdy dookoła biało, szaro i czarno, następuje okres, kiedy nagle wszystko dookoła się zieleni. Dzięki temu powiązaniu można zieleń uznać za kolor życia (zielony chlorofil daje życie). Zieleń to także kolor młodości (po zieleni następuje starość - jesień).

Zieleń jest także uznawana za kolor harmonii z naturą, jest kolorem nadziei, szczęścia i wolności. Zielony kolor ma tez flaga esperanto, i można powiedzieć jest on kolorem esperantystów (nazwa esperanto znaczy tyle, co mieć nadzieję).

Kiedyś w średniowieczu zieleń była uważana za kolor śmierci... bano się jej. Dziś już mało kto o tym znaczeniu pamięta. Pamiętamy natomiast o zielonej koniczynie, jako symbolu dobrego losu. Warto tu zwrócić uwagę, że zielone są stoły w kasynach, jak i stoły bilardowe. Jak i zielone są (a przynajmniej były) dolary.

Zieleń ma podobno bardzo kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjne i antystresowo. Na zielono często pomalowane są wnętrza w szpitalach, szkołach czy halach fabrycznych, zmniejszając tym samym stres osób tam przebywających. Przebywanie wśród zieleni, zwłaszcza jeśli są to łąki i lasy, reguluje siły witalne...

Kolorem uzupełniającym do zieleni jest w dużej części czerwony. Łącząc te dwie barwy, doskonale uwydatniamy wzajemne barwy. Wiedzą o tym sprzedawcy w sklepach mięsnych dostrajając czerwone mięso zieloną pietruszką, czy też liściem sałaty.

---

Autor Tomek Urban, zaprasza do swojego sklepu z biżuterią, gdzie możesz kupić zielone kolczyki.


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz