piątek, 17 czerwca 2011

Diametralne modyfikacje zdjęć

Autorem artykułu jest Michał DrwalDiametralne modyfikacje, jakie mamy okazję oglądać na zdjęciach, nie każdemu przypadają do gustu. Jest tak między innymi dlatego, że wiele osób nie uznaje zmian w zdjęciach i uważa, że powinny być one dokładnie takie, jakie się wykonało i już. Co jest w tym wypadku dopuszczalne?

W tym miejscu niektórzy by powiedzieli, że bez modyfikacji ciężko wyobrazić sobie zdjęcie "pięknej" modelki - nie bez powodu napisane w cudzysłowie. Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania piękna - ale w tym wypadku to piękno jest pracą grafika, czy o takie piękno i urodę nam chodzi? Czy wszystko wymaga poprawy? Skoro dążymy do doskonałości, to wpadamy w błędne koło, gdyż wychodzi na to, że nie ma czegoś takiego.
Dlatego najbardziej przyswajalnym dla wszystkich zabiegiem i nie budzącym emocji, jest zmniejszanie zdjęć, szczególnie na potrzeby wstawienia ich na profile w portalach społecznych lub pomniejszanie do serwisów aukcyjnych, w których za zbyt duży rozmiar zdjęcia musimy po prostu dopłacać. Zmniejszanie zdjęć online, również jest pożądanym zabiegiem - dodatkowo nie zmusza nas do instalowania zbędnego oprogramowania na naszym komputerze, lub wykupowania niejednokrotnie drogiej licencji. Jednak kiedy już zmieniamy na zdjęciach osoby, ustawienia, miejsce, wstawiamy tła, które średnio do nas pasują, spotykamy się z krytyką publiki. Najwięcej takiej krytyki można znaleźć oczywiście w miejscach, gdzie publikujemy dla swoich znajomych fotografie. Według niektórych właśnie zaczynamy przekraczać umowną granicę tego, co wydaje się oszustwem, ale nie jest niedopuszczalne.
Odpowiednio zmodyfikowane zdjęcie może niekiedy być przedmiotem zabawy humorystycznej, w jakiej udział biorą najczęściej portale plotkarskie. To na nich najczęściej wstawiane są zdjęcia, do których dodaje się kapelusze, inne postaci, których nie mogło być w danym czasie na zdjęciu, przykładowo z racji historycznych. Modyfikacje są o tyle niebezpieczne, ponieważ czasami są przez nie świadome osoby używane jako pewnik informacji, w myśl zasady "zobaczyłem - uwierzyłem" - dlatego jest to również niebezpieczne narzędzie do manipulacji treścią oraz wizerunkiem osób, czy miejsc na zdjęciu przedstawionych.
Dlatego modyfikowanie zdjęć zawsze będzie tematem, który będzie wzbudzał wiele emocji i będzie miał zarówno zwolenników jak i zagorzałych przeciwników.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz