piątek, 10 czerwca 2011

Sztuka sposobem na uwolnienie wrażliwości niepełnosprawnych

Czy niepełnosprawność może ograniczyć wrażliwość? Niedorzeczne... To w niepełnosprawnościach wszelakiego rodzaju, fizycznych, umysłowych, zaklęta zdaje się być ta wrażliwość, wyjątkowa, która uwolniona eksploduje twórczością. Wyobraźnię rozbudzoną do granic z powodu innych zewnętrznych ograniczeń, zdaje się jedynie uwalniać sztuka...

Dzięki sztuce udaje się pokazać istotę człowieka, często postrzeganego na zewnątrz ułomnym, "innym". Patrzysz na obraz i widzisz uczucia, udzielają Ci się emocje twórcy, nie widzisz go i może lepiej, bo możesz zobaczyć jego dzieło, a przez nie "poczuć" jego istotę. Bez uprzedzeń i wszelkich powierzchownych kategoryzacji, umniejszania jego wartości - nie piękne?

Sztuka wyzwala emocje, ale i tworzą ją emocje, wyobraźnia, pomysły i determinacja, czyż nie ma tu części wspólnej? Niepełnosprawność to często walka i determinacja... Rzadko uważamy że to dar, wyjątkowość.

Moja wspaniała córeczka z Zespołem Downa zadziwia mnie swoim tańcem, jest w nim tyle uczucia, wrażliwości, ma 10 lat, a nie widziałam nikogo, kto by tak całą sobą umiał wyrażać swoje emocje, pobudzał wyobraźnię i tworzył figury w pełnej harmonii z zasłyszaną muzyką i sobą samą. Taniec to w jej wykonaniu sztuka, w nim nie widzisz dziecka z pewnego rodzaju "innością" a tancerkę, istotę zatopioną w muzyce, zespoloną z nią.

Na jakiejś świątecznej aukcji wpadła mi w ręce kartka, wykonana wyjątkowo misterną milimetrową mozaiką. To prawdziwe dzieło sztuki - jak się później okazało - było dziełem dzieci specjalnej troski, które mają problemy ze skupieniem uwagi, nadpobudliwych psychoruchowo.

Niepełnosprawność to wyjątkowa wrażliwość i sztuka wyzwala jej pokłady. Twierdzę, że społeczeństwo polskie nie stwarza niepełnosprawnym możliwości pełnego wykorzystania ich możliwości twórczych, mało, nie stwarza narzędzi dla tego rodzaju działań. Nadal nie widzimy w ludziach, czy to dzieciach, czy już dorosłych "innych", niepełnosprawnych - ich wrażliwości. A sztuka, we wszelkich jej wymiarach, dziedzinach, pozwala im się realizować, odkrywać na nowo, rozwijać i wyrażać. Prawdziwe dobrodziejstwo; a może tylko sztuka pozwala nam wyjść na te wyższe poziomy postrzegania, gdzie daje się zderzyć tak różne światy? Fascynujący fenomen tworzenia... Niepełnosprawność może ograniczać ogromny potencjał, tylko go wyzwolić!
Na tym blogu znajdziecie więcej dobrych artykułów o sztuce, sztuce w pełnym tego słowa znaczeniu. Piszę o malarstwie, rysunku, trendach, pomysłach, udzielam rad, wszystko o sztuce. Polecam też blog, który może zainteresować niepełnosprawnych i opiekujących się nimi: http://www.odietach.blogspot.com
Autorka blogu Joanna Dębiec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz