czwartek, 16 czerwca 2011

Sztuka fotografowania wnętrz

Autorem artykułu jest Paweł PenkalaJak zrobić dobrą fotografię wnętrza? Na co należy zwrócić uwagę, aby wnętrze na takiej fotografii przyciągało wzrok odbiorcy? Jak przygotować wnętrze do sesji zdjęciowej?

Fotografia wnętrz znacznie różni się od innych rodzajów fotografii. Tutaj liczą się przede wszystkim dokładność, precyzja, detal. Potrzebny jest też odpowiedni sprzęt – obok aparatu potrzebne są wysokiej klasy obiektywy – szerokokątne i typu “rybie oko”, dobry statyw z poziomicą i precyzyjną kontrolą nachylenia osi, różnego rodzaju akcesoria i sprzęt komputerowy, który posłuży do obróbki zdjęć. Nie obejdzie się też bez najważniejszej rzeczy w fotografii wnętrz, czyli odpowiedniego oświetlenia. Obojętnie czy przy zdjęciach wnętrz będziemy korzystać ze światła słonecznego (naturalnego), czy sztucznego – albo mieszaniny obu tych źródeł – konieczne będzie zadbanie o właściwe metody oświetlenia, ustawienie balansu bieli i jego korektę podczas późniejszej obróbki w cyfrowej ciemni.

Profesjonalnie wykonana sesja zdjęciowa może stanowić ostatni etap aranżacji wnętrza i na pewno przyda się zarówno architektowi czy projektantowi do udokumentowania i promocji swego dzieła, jak i właścicielowi, który oprócz pięknej pamiątki będzie miał zdjęcia, które mogą okazać się niezmiernie przydatne w przypadku sprzedaży nieruchomości lub jej wynajmu. Im prędzej uda się wykonać sesję fotograficzną, tym korzystniejszy będzie efekt - najlepiej zanim użytkownicy mieszkania czy biura się do niego wprowadzą. Fotografowane wnętrza należy bowiem odpowiednio przygotować i sprzątnąć. Pomieszczenia powinny być czyste, w miarę możliwości pozbawione śladów eksploatacji czy świadectw banalnej codzienności, takich jak szczoteczki do zębów, rozwieszone pranie czy sterta talerzy w kuchni (chyba, że stanowią element artystycznej wizji fotografa). Fotografując łazienkę nie można zapomnieć o usunięciu brudu, śladów wody czy palców. Takie szczegóły widać na zdjęciach, a ich retusz podczas późniejszej obróbki potrafi być zdecydowanie trudniejszy, niż proste użycie ścierki w trakcie przygotowań do sesji zdjęciowej. Pamiętać też należy, że fotografia wnętrz nie lubi pośpiechu, zatem warto odpowiednio przygotować i uświadomić osobę udostępniającą obiekt i zadbać o wystarczającą ilość czasu.

---

Fototrafika.com
Profesjonalna fotografia wnętrz


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz