niedziela, 19 czerwca 2011

Gdyby Einstein nie grał na skrzypcach, może dziś nie byłoby słynnego E=mc2

Badania dowodzą, że słuchanie muzyki klasycznej od najmłodszych lat, a tym bardziej granie na instrumencie we wczesnym dzieciństwie, rozwija w dziecku zdolność analitycznego myślenia.

Jeden ze słynnych naukowców, czyli wspomniany Albert Einstein, grał na skrzypcach od czwartego roku życia. Jak sam mówił: "Gdybym nie był fizykiem, byłbym muzykiem". W sumie muzyka to też fizyka - częstotliwość, natężenie dźwięku, drgania strun, wibracje... Na czym polega więc jej sekret?Einstein i tłumaczenia Kraków teżNaukowcy dowodzą, że aktywne granie na instrumencie przez dzieci korzystnie wpływa na pobudzanie prawej półkuli mózgowej, która odpowiedzialna jest za odczuwanie piękna, za uczucia, postrzeganie przestrzeni, a także za myślenia abstrakcyjne. W ten sposób prawa półkula oddziałuje na lewą odpowiedzialną za analityczne myślenie i syntezę przesłanek. W momencie kiedy w tym samym czasie pobudzane są obie półkule, zachodzi ich synchronizacja, w skutek czego wzajemnie się uzupełniają. Kto wie, być może właśnie muzyka pomogła Einsteinowi dojść do teorii względności.Muzyka jest sztuką czasową, oddziałuje na nas w momencie trwania, przenosząc nas albo do świata harmonii i piękna, albo do świata dysonansu ze straszliwą kakofonią dźwięku. No, ale muzykę wybieramy pod względem nastroju, dobierając ją często do swojego charakteru.nuty i tłumaczenia Kraków równieżTak jak uczymy się języków obcych, tak samo uczymy się języka muzycznego, zapisanego na pięciolinii w postaci nut. Opanowanie tej formy komunikacji wcale nie jest takie proste. Nie wystarczy nauczyć się samego zapisu nutowego, potrzebna jest też wiedza teoretyczna no i praktyka, praktyka... Wiedzą coś o tym uczniowie Szkół Muzycznych i studenci Akademii Muzycznych, którzy ćwiczą na instrumencie po kilka godzin dziennie. Często jest tak, że pomimo żmudnej pracy i wysiłku będziemy potrzebowali dobrego tłumaczenia.Kraków
oferuje na wakacje wiele festiwali muzycznych i najróżniejszych koncertów. Wybierając się na jedno z wielu wydarzeń, będziemy mogli odczuć żywą muzykę i oprócz estetycznych wrażeń warto zwrócić uwagę na stronę techniczną gry na instrumencie, czy też śpiewu. A już teraz Kraków zachęca do udziału w przeróżnych festiwalach z różnorodną muzyką między innymi: Festiwal Kultury Żydowskiej, Wawel o Zmierzchu, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Festiwal Muzyki Tradycyjnej Rozstaje, Coke Live Music Festival i wiele wiele innych. Niech to będzie idealny czas na zapoznanie się z tą dziedziną sztuki - muzyką, a może fizyką?
--
Stopka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz