piątek, 17 czerwca 2011

Niezwykła Indonezyjska rzeźba w drewnie

Autorem artykułu jest Michał JędrzejczakIndonezyjska rzeźba uważana jest za jedna z najpiękniejszych. Rzeźby pochodzące z Dalekiego Wschodu potrafią zaskoczyć, a piękno ich wykonania niejednokrotnie wzbudziło w odbiorcach głębokie uczucia. Jak są wykonywane, gdzie są robione i skąd bierze się tak ogromny talent balijskich rzeźbiarzy.
Indonezyjskie rzeźby w drewnie znane są niemal na całym świecie. Słyną ze swojej niepowtarzalności, elegancji i dokładności wykonania. Każda rzeźba pochodząca z Dalekiego Wschodu wykonywana jest ręcznie przez balijskich rzemieślników w ich małych pracowniach. Sztuka ta przechodzi z pokolenia na pokolenie a również z nią przekazywany jest talent niezwykłych rzeźbiarzy. Talent rzeźbiarzy wynosi się również z tamtejszej kultury, w której rzeźbiarstwo jest głęboko zakorzenione a najmłodsi rzeźbiarze mają nawet mniej niż dziesięć lat. Tak szybkie rozpoczynanie rzeźbiarstwa powoduje, że w późniejszym okresie staje się ono niezwykłą sztuką, każdy element wykonywany jest z tak niezwykłą starannością, że czasami aż ciężko uwierzyć iż wykonany został on ludzką ręką. rzeźba rzeźba w kulturze Dalekiego Wschodu staje się bardzo ważnym i czołowym zajęciem. Każda rzeźba, niezależnie od tego czy jest drewniana czy rzeźbiona z piaskowca cechuje się bardzo wysokimi walorami artystycznymi. Bardzo często rzeźby te pozostawione są w ich naturalnych kolorach, czyli nie są upiększane farbami ani lakierami, co daje cudowne wrażenie i stanowi wyjątkowy element dekoracyjny oddają piękno naturalnego drewna bądź kamienia. Dodatkowym atutem rzeźb pochodzących z Indonezji jest fakt, że wykonywane są one przeważnie z jednego kawałka drewna, czy też piaskowca - co świadczyć może tylko o niezwykłym talencie tamtejszych rzemieślników.
Na przełomie lat rzeźba z Dalekiego Wschodu nabrała trochę nowego znaczenia. Bardzo często poprzez wpływy różnych kultur oraz szeroko rozwiniętą turystykę tamtych krajów rzeźbiarze z Indonezyjskich wysp podejmują się także wykonywania rzeźb abstrakcyjnych, które idealnie pasują do klimatów nowoczesnych wnętrz.
Indonezyjskie rękodzieła bardzo często budzą zachwyt i okazują się znakomitymi elementami dekoracyjnymi zarówno antycznych jak i nowoczesnych wnętrz.
---

PIĘKNA INDONEZYJSKA RZEŹBA


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz